Které předsudky nám brání v efektivním využívání času? - Články - Vzdělávací filmy |Alena Grygová Distribuce

Články

Které předsudky nám brání v efektivním využívání času?

28. října 2010, 11.23

Tři mentální bariéry, které nám brání v dobré organizaci času

 • Téměř všichni lidé budou souhlasit s tím, že dokonalé řízení času je žádoucí schopnost. Proč si tak málo lidí zaslouží přívlastek „systematický, výkonný a úspěšný"? Můžete se sami přesvědčit, že mnoho lidí prezentuje názory o řízení času, které jsou jednoduše falešné.
 • Jestliže však něčemu věříte, pak se vám ta věc jeví jako pravda. Vaše přesvědčení má za následek, že jedinečným způsobem vnímáte sebe, okolní svět a vlastní vztah k času. Negativně zabarvené názory ovlivňují myšlení a jednání v jakýchkoliv otázkách a v důsledku nabývají skutečných rozměrů. Vaše myšlenky vás utvářejí - vaši osobnost i celé bytí.

 

Překážka č. 1: Obavy z údajného omezení přirozenosti a spontánnosti

 • První bariéra, nebo spíše negativní myšlenkový vzorec o řízení času se týká názoru, že člověk, který je systematický, se stává chladným, vyhýbavým, bez emocí. Někteří lidé se domnívají, že když se stanou více výkonní a efektivní, ztratí spontánnost a uvolněnost, že nebudou moci plynout s proudem, nebo upřímně a otevřeně vyjadřovat své názory. Panuje mylné přesvědčení, že dobré řízení času činí člověka příliš koženým a ustrnulým.
 • Bohužel jde o zcela mylný předpoklad. Mnoho lidí používá tento předsudek jako pohodlnou výmluvu a nechtějí se podrobit disciplíně, ačkoliv vědí, že by to měli udělat.
 •  Ve skutečnosti nesystematičtí lidé nejsou zcela spontánní, protože jednoduše nevědí, kam směřují.Často jednají horečnatě a chaoticky. Nezřídka jsou vystaveni silnému stresu.
 • Zdá se, že čím více má člověk uspořádaný život, tím více času může věnovat skutečnému odpočinku, opravdu spontánnímu jednání, radosti ze života. Většinou lépe zvládá to, co se děje kolem.
 • Podstata věci spočívá v tom, že uspořádáte a zorganizujete všechno, co jen lze: předpokládejte nehody, snažte se vyhýbat nepříznivým okolnostem, důkladně se připravujte, a především jděte za konkrétním cílem. Čím lépe ovládnete to, co ovládnout můžete, tím snadněji budete schopni udělat v případě potřeby změnu nebo nápravu.

 

Překážka č. 2: Negativní sebehodnocení

 • Druhá mentální bariéra, která komplikuje ovládnutí schopnosti řídit čas, je nepříznivé sebehodnocení, nebo spíše "myšlenkový program". Ten je nezřídka přejímaný od rodičů a dalších vlivných lidí, se kterými přicházíme do styku v průběhu dětství a dospívání. Jestliže vám rodiče nebo učitelé neustále opakovali, že jste nepořádní, že vždy chodíte pozdě, že je pro vás typické velké nadšení, které rychlé vyprchá, že neumíte dotáhnout do konce to, co jste začali, pak je velmi pravděpodobné, že v dospělosti budete v mysli stále slýchávat ozvěnu tohoto dávného kárání - a stále věřit tomu, že je to pravda.
 • Pak máme tendenci zdůvodňovat: „Už jsem prostě takový", nebo „Vždycky jsem byl takový". Ve skutečnosti se nikdo nerodí jako nepořádník nebo hlupák, ale ani jako obratný a produktivní člověk. Schopnost řídit čas a další kladné osobní vlastnosti získáváme učením a uplatněním takto nabytých poznatků v praxi. Jestliže někdo špatně využívá čas, pak se to může odnaučit. Postupem času lze nevhodné návyky nahradit těmi lepšími.

 

Překážka č. 3: Názory, které omezují

 • Třetí bariéra spočívá v udržování mylného přesvědčení, neboli tzv. sebeomezujících názorů. Mnoho lidí se domnívá, že nemá talent na dobré řízení času. Často se domnívají, že za to může původ nebo dědičnost. A přitom žádné geny ani chromozomy neurčují to, zda někdo špatně nebo dobře nakládá s vlastním časem. Neexistuje vrozená genetická vada, která má za následek, že člověk podléhá chaosu ve vlastním životě. On sám ve velké míře vědomě ovlivňuje své jednání a chování.
 • Zde je příklad, který dokládá, že úroveň motivace a síla touhy ve značné míře určují to, co děláme. Představte si, že vám někdo nabídl obrovskou sumu peněz, jestliže během následujících třiceti dnů dokážete dokonale zorganizovat své povinnosti. Předpokládejme, že po celý měsíc vás bude doprovázet odborník s notesem a kamerou. A po uplynutí třiceti dnů - pokud jste svůj čas využili dobře a efektivně a každý den pracovali s plným nasazením - získáte odměnu. Máte dost síly na takový výkon? Zcela určitě.

 

Ve skutečnosti odpovídající motivace by způsobila, že byste se stali jedním z nejvýkonnějších, nejproduktivnějších, nejsystematičtějších a nejsoustředěnějších lidí na světě. A po měsíci praxe optimálního využívání času byste ovládali návyky k produktivitě a pracovitosti, a ty by vám přinášely ovoce do konce života.

Tématické zařazení:

 » Články  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Komentáře zákazníků

 • "Tajemství neodolatelného milence" - Co říct, jak moc jsem se mýlil. Škoda, že jsem tyhle informace neměl dříve." Luboš

  Luboš, 23.7.2019

 • Všechny tituly nabízené touto firmou by si měli poslechnout povinně všichni lidé, když dosáhnou věku tak 18-20 let. Martin Koreček

  Martin, 22.3.2019

 • Udělej to dnes- Moc se mi líbí příběh, na kterém je téma prokrastinace vysvětleno. Vaše věrná zákaznice Marcela J.

  Marcela J., 24.01.2019

 • Neváhejte si koupit všechny tituly na jednom harddisku ve výhodné nabídce zde, když si to vše poslechnete, skoro se stanete novým člověkem :-) s majiteli mne žádná vazba nepojí, ale opravdu doporučuji - než vyhodit dvacet tisíc za válení u moře, radši to dejte do toho, co vás obohatí a zůstane ve vás při opakování po celý život.

  Rostislav Siksta BIOobchod, 8.11.2018

 • Motivace - Program se příjemně poslouchá a určitě je v něm několik myšlenek a nápadů , které stály za jeho nákup.

  Zlata, 13.3.2018

   VÍCE KOMENTÁŘŮ    

Anketa

Prostřednictvím kterého média jste se stali našimi zákazníky?

Internetová reklama

26%

 

Vyhledávač

12%

 

Dopisní nabídka

6%

 

E-mailová nabídka

13%

 

Osobní doporučení

8%

 

Článek na Idnes.cz

6%

 

Časopis Ekonom

6%

 

Časopis Profit

6%

 

Hospodářské noviny

6%

 

Leták

6%

 

Facebook

4%

 

Počet hlasů: 4344

Aktuality

28. února 2019

Tajemství neodolatelného milence

Právě dokončujeme titul "Tajemství neodolatelného milence"

17. května 2018

Novinka To nejlepší z osobního rozvoje

Do naší nabídky jsme zařadili novinku "To nejlepší z osobního rozvoje" aneb "Převezměte kontrolu nad svou budoucností"

 

  STARŠÍ AKTUALITY   

Kontakt

Alena Grygová - Distribuce

Lidická 795, 739 61 Třinec


Tel.: +420 777 345 678

E-mail:

 

  KONTAKTY   

 RSSTwitterFacebook

Sleva na titul

Chcete - li slevu na titul získat, pak v prvním kroku objednávky - způsob platby - vyberte možnost "Online stažení".